Bebekte Cinsiyet Seçimi

Bebekte Cinsiyet Seçimi

Günümüzde bazı anne babalar çoçuklarının cinseyetine kendileri karar vermek isterler. Aslında bu istek orta çağdan başlar ve günümüze kadar gelir. Eski zamanlarda da bebeklerde cinsiyet seçimiyle ilgili birçok rivayetle karşılaşılmış ve oldukça fazla deneme yapılmıştır. Eski insanlar doğal gıda ve doğal yöntemlerle bebeğin cinseyeti üzerinde etki sağlayabileceğimize inanmışlar bu konu üzerine tedaviler uygulamışlar ve çoğunlukla başarısız sonuçlar almışlardır.

Örneğin, ekşi yada tatlı gıdalar tüketmek bunlar arasında en popüler olanıdır. Bu konuda bazı yazılı belgeler bile bırakmışlardır ancak bunların hiç birinin doğruluğu ıspatlanamamıştır. Bebeğin cinsiyetinin önceden belirlenmesi hakkında bazı etik tartışmalar olmakla birlikte, günümüzde bu alan üzerinde uzmanlaşmış başarılı doktorlar bulunmaktadır ve bu konu üzerinde çalışmaya devam etmektedirler. Oldukça yoğun çalışmalar sonunda kıbrısta cinsiyet seçimi konusunda ciddi başarılar elde etmiştir.

Op. Dr. Verda Tunçbilek ada tüp bebek merkezinde cinsiyet seçimi hakkındaki çalışmalarına devam etmektedir.Tüp bebek tedavisiyle beraber kadın doğum alanında bir çok gelişme oldu ve bunların içinde bebeklerin cinsiyet seçimlerinin yapılabilmesi en üst sıralarda yer alıyor. Bazı ebebeynler bebeklerinin cinsiyetine kendileri karar vermek ve bunu şansa bırakmamak istiyorlar bu gibi durumlarda genellikle tüp bebek yöntemine başvuruluyor. Birçok başarılı süreç olduğunu hergün okumaktayız ve bu alana olan talep arttıkça, başarıda aynı oranla artış göstermekte. Uzmanlar etik olup olmadığı yada dünyadaki dengeyi etkileyip etkilemiyeceği konusunda tartışmalarını sürüdürken, tıp dünyası hergün yeni bir buluşla kapımızı çalmaya devam etmektedir.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir