Cat Eyes (Bella Eyes) Operasyonu

Cat Eyes (Bella Eyes) Operasyonu

Op. Dr. Elif Seda Keskin; Cat eyes ya da bella eyes olarak adlandırılan çekik gözler , kişiye daha fresh ve çekici bakışlar sağlarken aynı zamanda , yerçekimine karşı yüzü de yukarı asan uygulamalardandır.

Göz nedir? İşlevi nedir?

Göz görmemizi sağlayan beş duyu organımızdan biridir. Fonksiyonel olarak ileri derecede önemli olması bir yana , sinirsel uzanımlarıyla da beyne uzanan nadir organlardır. Gözler diğer bir deyişle beynin dışa açılan nadide pencereleridir.

Gözün anatomisi?

Göz alt ve üst göz kapaklarıyla korunmaktadır. Her iki göz kapağıda burun tarafında ve şakak bölgesi tarafında birbirlerine en yakın konuma gelirler. Bu konumda alt ve üst kapakların tars adı verilen bölgeleri , kantal ligamanlar ile göz çukurunu çevreleyen orbital rim adı verilen kemiğe tutunurlar.

Şakak bölgesindeki bu ligaman dış kantal ligaman olarak adlandırılırken , burun tarafındaki , iç kantal ligaman olarak adlandırılır.

İdeal göz şekli nedir?

İdeal göz şekli , dış kantal ligamanın , iç kantal ligamandan 2 mm yukarıda olmasıdır. Yani esas olarak anatomimizde hafif yukarı doğru eliptik bir çekiklik mevcuttur. Bu genç iken hemen herkeste mevcutsada yaşla beraber dış kantal ligamanda meydana gelen gevşekliklerle bozulmaktadır.

Kedi Göz ( Cat Eyes ) veya Bella Eyes tekniği nedir?

Cat eyes veya bella eyes genellikle dış kantal ligaman onarımı için göz kenarından yapılan küçük bir kesi ile gerçekleştirilirken ,eğer kişinin aynı seansta kaş askılaması ya da şakak gerilmesi de planlanıyorsa , temporal bölgeden gerçekleştirilen küçük bir kesiyle endoskopik olarakta yapılabilir.

Hangi durumlarda cat eyes ( kedi gözü estetiği ) tercih ediliyor ?

Yaşla beraber dış lateral kantal ligamanda oluşan gevşeklik ile göz kenarının aşağı yönelmesi , belirgin kaz ayakları ya da şakak bölgesindeki gevşeklik sebebiyle dirilik ve dinçliğini kaybetmiş bakışları canlandırmak amaçlı kedi göz estetiği tercih edilir.

Cat eyes yöntemini diğerlerinden ayıran nedir?

Cat eyes sadece göz kenarını yukarı taşımak olarak ifade edilir. Temporal lifting gibi terimler şakak germe ve kaş kaldırmayı da kapsar.

Cat eyes ( Bella eyes ) operasyonu nasıl yapılır?

Göz kenarından yapılan hafif kesi ile lateral kantal ligaman onarılır. Teknik olarak kantopeksi ya da kantoplasti tercih edilebilir.

Ameliyat sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Kesiler genellikle steril stripler ile kapatılır ve 3 gün su değmemesi istenir. Ortalama bir hafta kadar yüz üstü yatılmaması önerilir. Uygun reçete kullanımı tavsiye edilir. Ilk bir gün buz uygulamasına devam edilir.

Operasyon ya da müdahale genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için aynı gün içinde hasta taburcu edilir.

Bakış gençleştirme nedir?

Cat eyes veya bella eyes cerrahisi ile dış kantal ligamanların yukarı çekilmesiyle gözler yine gençlikteki gibi dışa doğru kalkık ve çekik olur. Bu şekilde bakışlar eski tazeliklerine kavuşurlar.

Fransız askı ne demek?

Fransız askısı yüz askılamada kullanılan erimeyen iplerdir. Bella eyes ipler kullanılarakta oluşturulabilir. Ancak kalıcılığı ameliyat ile kıyaslandığında çok daha kısa sürelidir.

Göz çevresine yapılabilecek diğer estetikler nelerdir?

Göz çevresini gençleştirmek amaçlı gözaltı ve üst göz çukuruna dolgu uygulamaları , yine gözaltı morluklarını tedavi amaçlı paris ışıltısı uygulamaları yapılabilir.

İp askısı tekniği nedir?

İp askı tekniği kalıcı ya da geçici iplerle temporal bölgeye kaş ve göz kenarlarının askılanmasıdır. Kullanılacak ip markasına göre kalıcılık süresi ve müdahalenin lokal veya genel anesteziyle yapılması değişmektedir.

Temporal lift nedir ?

Temporal lift terminolojik olarak şakak germeyi ifade eder. Saçlı bölge içerisinden bir kesi yapılır. Endoskop yardımı ile temporal kasın fasyası daha yukarı seviyedeki temporal kasa sabitlenir. Böylece tüm şakak bölgesi , kaş laterali ve de gözün lateral kantal bölgesi yukarı doğru kaldırılmış olur.

Plexr teknolojisi nedir?

Plexr teknolojisi plazma enerjisi kullanılarak cilt sıkılaştırma ve gençleştirme tekniğidir. Plexr uygulamadan önceki hasta seçimi oldukça önemlidir. Hastanın elastikiyet kaybı başlangıç seviyesinde ise fayda görme oranı yüksektir.

Ancak elastikiyet kaybının ileri derecede olduğu durumlarda plazma enerjisi sıkılaştırma etkisi kısa sürede bitmektedir.

Sonuçlar kalıcı mı?

Bella eyes veya cat eyes cerrahisinde sonuçlar genellikle kalıcıdır ancak unutulmamalıdır ki kişiler zaman içerisinde yaşlanmaya devam etmekte ve yerçekimi yeni yapılan alanıda aşağı çekmeye devam etmektedir. Dolayısıyla zaman içerisinde yaşlanma sürecinin devam etmesiyle gözlerde yine yaşlanacaktır.

İp ile yapılan askılamalar ya da makina kullanılan tedavilerin kalıcılık süreleri operasyon sonrası kalıcılık sürelerine göre daha düşüktür.

Ücretler nasıl belirleniyor?

Cat eyes ya da bella eyes ücretleri tercih edilecek cerrahi yönteme göre değişmektedir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Bursa Termal Spa Keyfi

Bursa Termal Spa Keyfi

Ünlülerin Tercihi Oscar Hair Protez Saç Merkezi Şişli’de

Ünlülerin Tercihi Oscar Hair Protez Saç Merkezi Şişli’de

Koronavirüsten Korunmak İçin Maske ve Aşı

Koronavirüsten Korunmak İçin Maske ve Aşı

En Sağlıklı Lens Hangisidir?

En Sağlıklı Lens Hangisidir?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir