Koronavirüsten Korunmak İçin Maske ve Aşı

Koronavirüsten Korunmak İçin Maske ve Aşı

Grip sıklıkla kış aylarında görülen, halsizlik, ateş gibi hastalık belirtilerinin eşlik ettiği bir hastalıktır. Koronavirüs ise daha çok kas ağrısı, koku kaybı, kuru öksürük ve ateş ile belirti gösteren, grip ve nezle ile çok yönden benzerlikler gösteren bir hastalıktır. Koronavirüse yakalanan sonrasında ise iyileşen hastaların kanlarında oluşan antikor nedeniyle en az 6 ay kadar tekrar hasta olma ihtimali yok denecek kadar az olduğu ifade ediliyor. Hatta Covid-19 geçirmiş insanlara covid aşısı yapılmıyor. Bunu anlamak için kişinin kanında covid-19 için üretilmiş antikor olup olmadığına bakılıyor. Eğer kanda antikor varsa bu durumda hastalığı geçirdiği yani bir nevi aşı olmuş etkisi eşdeğer tutuluyor.

Aşıdan daha ziyade hala en önemli koruyucuların maske, mesafe ve hijyen yani temizlik olduğuna vurgu yapılıyor. Hijyen temizliğin mikroorganizmaları yok edecek şekilde yapılmasına deniliyor. Bu dönemde tedbirlere daha çok uyum sağlanması, rehavete kapılması durumunda salgında 3. dalganın ortaya çıkması da söz konusu. İşin birde mutasyonlu virüs tarafı bulunuyor.

Yapılan araştırmalar, maskelerin grip ve koronavirüsün yüzde doksandan fazlasını ilk 7 saat içinde öldürmede oldukça etkili olduğunu gösterdi. Aşıya karşı büyük avantaj sağlıyor.

Corona virüsünü öldüren maske İngiltere’deki Nottingham Trent Üniversitesi’nde bilim insanları tarafından geliştirilen maskenin corona virüsü öldürerek etkisiz hale getirdiği iddaa edildi. Bu iyi düşünülmüş ve ISO 13485 belgesine uygun üretilmiş bir tıbbi maske gibi görünüyor. Bilim adamlarının bu türden gelişmiş maskeleri tıbbi ve medikal cihazlar yönetim sistemine uygun olacak şekilde araştırmaları ve üretim ile satışına onay almaları korona için oldukça etkili olacak gibi görünüyor. Kişisel koruyucu donanım kapsamında bu türden maskelerin veya tıbbi yüz maskesini iki katlı kullanmanın en iyi aşı yöntemi olduğu, aşıdan çok daha koruyucu olduğu düşünülüyor. Bir kısım insan grubu en azından bunun koruma gücüne inanıyor. Bursa’da iki üniversite öğrencisi tarafından su geçirmeyen koronavirüs de dahil birçok bakteri ve virüsü en geç altmış dakika da yok eden 13485’li maske üretmeyi başardı. Görünen o ki maske teknolojisi ve tıbbi ekipmanlar kalite yönetimi eşliğinde daha hızlı gelişiyor.

Eldiven ve tulum kullanımı pek çok markette öne çıkıyor. Giderek takılması kolay ve tedbirler almak adına en yararlı bakış açısını bu koruyucular olabilir. Aşılama takviminde ise gecikmeler söz konusu olabilir. Herkesin kısa sürede aşılanması nüfus sayısına bakıldığında İsrail’de olduğu kadar hızlı aşılama olmayabilir. Corona virüsü salgınına karşı nüfusunu büyük bir hızla aşılayan İsrail’den Covid-19 aşılarının etkisi ile ilgili açıklama yapıldı. Bu da aşının koronavirüsün yayılmasının yavaşlamasında etkili olabileceği anlamına geliyor. İsrail’de büyük bir koronavirüs test laboratuvarı PFIZER BIONTECH aşısının koruma etkisinin %90 üzerinde etkili olduğu açıkladı.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Cat Eyes (Bella Eyes) Operasyonu

Cat Eyes (Bella Eyes) Operasyonu

Bursa Termal Spa Keyfi

Bursa Termal Spa Keyfi

Ünlülerin Tercihi Oscar Hair Protez Saç Merkezi Şişli’de

Ünlülerin Tercihi Oscar Hair Protez Saç Merkezi Şişli’de

En Sağlıklı Lens Hangisidir?

En Sağlıklı Lens Hangisidir?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir