Ferace Kelime Anlamı Nedir?

Ferace Kelime Anlamı Nedir?

Türkçeye Arapçadan geçmiş bir kelime olarak bilinen “ ferace ” kelimesi yaşadığımız coğrafyada bir giyim ürünü olarak adlandırılmaktadır. Kadınların sokağa, dışarı çıkarken üzerlerine giydikleri bol ve yaka arka kısmı eteklere kadar uzanım gösteren bir kıyafet olduğu da eklenmekte. Osmanlı döneminin saray ve halk kadının sırtında kendine bir dönem yer bulmuş bir kıyafet türü.

Arapça’da açmak, rahatlamak gibi anlamlara gelen ferc kelimesinden türetilmiş olan feraciye “önü açık ferah elbise” olarak nitelendirilmekte. Yalnızca bayanların değil 15.yy’da erkeklerinde kendileri için üretilen modelleri kullandığı bir giyim türü olduğunu da ilave edelim. Bazı türlerinin içi kürkle kaplı idi. Zamanla biçim değişikliklerine uğrayan giyim ürününün zamanla Avrupa kadınlarının o dönemde kullandığı manto ürününe benzetilmesi tesettür tarzının ortadan kalkmasına neden olmuştur.

Ferace giyimde kırmızı rengin büyük bir öneme sahip olduğu belirtilmekte. O dönemlerde özellikle genç kızların sıklıkla tercih ettiği renkler arasında bulunduğu da bilgiler arasında. Bugün günümüzde modern Türkiye’nin feraceleri de haliyle farklılaşmış durumda. Modern bir çizgide ilerleyen üretici markaların çok çeşitli ve şık modeller ortaya koydukları görülebilmekte.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Kumaş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kumaş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En İyi Fiyattan Kanvas Tablo

En İyi Fiyattan Kanvas Tablo

Bursa Hiza Yapı Dekorasyon

Bursa Hiza Yapı Dekorasyon

Söz Nişan Aksesuarları 2021

Söz Nişan Aksesuarları 2021

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir