En Sık Kullanılan Dış Cephe Giydirme Malzemeleri Nelerdir?

En Sık Kullanılan Dış Cephe Giydirme Malzemeleri Nelerdir?

Çeşitli dış cephe kaplama malzemeleri ile inşaat şirketleri ya da özel dış cephe kaplama firmaları dizayn harikaları oluşturmaktadır. Metpor dış cephe kaplama malzemeleri yalı baskı, fugalı mantolama, terracotta kaplama ve ahşap desenli dış cephe kaplaması gibi mantolama malzeme çeşitleri binalara görsellik kazandırmasıyla beraber yüksek oranda mantolama yani izolasyon özelliği de taşımaktadır. Dışarıdaki havanın ve yağmurun yapı içerisine girmesini engel olan ve estetik bir manzara katan yapı bileşenlerine “dış cephe kaplama” adı verilir.

Binalarda en sık kullanılan dış cephe giydirme malzemelerini bu yazımızda irdelemek istiyoruz. Ancak ondan öncesinde mantolama fiyatları konusuna değinmeliyiz. Mantolama işlemi esasında ısı yalıtımını kendisine hedef olarak gören bir işlem sürecidir. Duvarlara, kapılara ve pencerelere uygulanacak olan birtakım işlemler bütünü şeklinde de tanımlanabilir.

Farklı başlıklar halinde karşımızda yer alacak olan mantolama konusunun bu yazımızda dış cephe kaplama alt başlığıyla ilgileniyoruz. Ve bu bağlamda, dış cephe yalıtımı sırasında kullanılan malzemeler arasından en sık ismi geçen malzemelere yer veriyoruz. Bu malzemeler, hem ekonomik olmalarından ötürü hem de yalıtım noktasındaki başarılarından ötürü sık sık tercih edilmektedirler.

Dış cephenin belli başlı profesyonel işlem süreçlerinden sonrasında yalıtım malzemelerinin kullanılarak güçlendirilmesi sağlanır. Isıya karşı olan bu dayanıklılık, mekan içerisinde yer almakta olan ısının dışarıya bırakılmasını önler. Binalarda yer almakta olan çatlakları göz önünde bulundurursak, gözle görülmeyen ısı kaybı kısa bir süre içerisinde kendisini ısı kaybı ile ve enerji tüketimindeki aşırılık ile gösterecektir.

Bu sebepten dolayı dış cephe giydirme konusuna da ekstradan değinmeliyiz. Ki zaten bu yazımızın amacı da, işlem sürecinde kullanılmakta olan malzemeler arasındaki en popüler ve öne çıkan isimler olmaktadır. Dış cephe mantolama sürecinde en çok kullanılan malzemeler her ne kadar değişkenlik gösterse de şunlardır:

  • Ahşap
  • Prekast
  • American Siding
  • Yalı Baskı
  • Kompozit
  • Granit
  • Alüminyum
  • Natural Taş
  • Cam Cephe
sponsor reklam

Benzer Yazılar

Iqos Lil Solid

Iqos Lil Solid

Profesyonel Söve ve Mantolama Hizmetleri

Profesyonel Söve ve Mantolama Hizmetleri

Kaliteli Mutfak Ekipmanların da Sektörünün Öncüsü

Kaliteli Mutfak Ekipmanların da Sektörünün Öncüsü

Bınada Tasarruf

Bınada Tasarruf

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir